...
بهمن 1, 1399 @ 6:41 مقالات

مقدار نوار تیپ درهکتار زمین را با شرکت آبراهه گستر نیشابور بررسی می کنیم.

به طور کلی اگر هر هکتار زمین را معادل ۱۰۰ متر طول در ۱۰۰ متر عرض یا ۱۰ هزار متر مربع در نظر بگیریم، مقدار نوار تیپ درهکتار را می‌توان به سادگی از روش زیر محاسبه کرد:

عدد ۱۰۰۰۰ (ده هزار) را تقسیم بر فاصله بین نوار ها (بر حسب متر) می‌کنیم. به عنوان مثال برای محاسبه مقدار نوارآبیاریدرهکتار زمین گندم با فرض این که فاصله بین تیپ‌های پهن شده بر روی زمین (فاصله بین دو نوار تیپ) ۷۵ سانتیمتر (معادل ۰٫۷۵ متر) باشد، به صورت زیر محاسبه می‌شود:

۱۰،۰۰۰÷۰٫۷۵=۱۳،۳۰۰

بنا بر این برای آبیاری هر هکتار مزرعه گندم با شرایط ذکر شده در بالا (فاصله بین تیپ‌های پهن شده ۷۵ سانتیمتر) به حدود ۱۳،۳۰۰ متر نوار تیپ نیاز است.

جدول مقدار نوار تیپ مورد نیاز در هر هکتار

 

در جدول زیر می‌توانید بر حسب فاصله بین نوارهای پهن شده بر روی زمین، مقدار تیپ لازم برای خرید را مشاهده کنید:

فاصله بین نوارهای پهن شده مقدار تقریبی نوار آبیاری مورد نیاز(بر حسب متر)
۵۰ سانتیمتر ۲۰،۰۰۰
۶۰ سانتیمتر ۱۶،۶۰۰
۷۵ سانتیمتر ۱۳،۳۰۰
۱ متر ۱۰،۰۰۰
۱٫۲ متر ۸،۳۰۰
۱٫۵ متر ۶،۷۰۰
۲ متر ۵۰۰۰
۳ متر ۳،۳۰۰

 

در کشاورزی برای آبیاری گیاهان ردیفی (مانند گل کلم، کاهو، فلفل، پنبه) و نیز گیاهان زراعی (گندم، ذرت، حبوبات) وسیله پخش آب به اندازه کافی نزدیک گیاه نصب می ‌شود تا آب از طریق نفوذ عمقی در خاک به محدوده ریشه گیاه برسد.

در سیستم آبیاری نوار تیپ، آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه گیاه به زمین داده می ‌شود تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود. با استفاده از روش آبیاری قطره‌ای می توان تلفات آب را به مقدار قابل ملاحظه‌ ای کاهش داد.

شرکت آبراهه گستر نیشابور ارائه دهنده لوله پلی اتیلن و تیپ آبیاری قطره ای

برچسب ها

istanbul evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat